Sign in to follow this  
grappler-of-old

Team State Qualifiers

Recommended Posts

  • 1          Trinity                         538
  • 2          Woodford County      517
  • 3          Saint Xavier                516
  • 4          Campbell County        435
  • 5          Union  County            420
  • 6          North Hardin               381
  • 7          Christian County        361
  • 8          Fern Creek                  351
  • 9          Oldham County          331
  • 10        Hopkinsville                328
  • 11        Simon  Kenton            317
  • 12        Eastern                         316
  • 13        Seneca                         299
  • 14        Fort Campbell             288
  • 15        Harrison County         287
  • 16        Johnson Central          280
  • 17        Larue County              277
  • 18        Henry  Clay                 263
  • 19        Conner                        258
  • 21        Caldwell County         257
  • 20        Martin County            251
  • 22        Fairdale                       247
  • 22        Scott                            247
  • 24        Pleasure Ridge Park  239
  • 25        Central Hardin            238
  • 26        Ryle                             233
  • 27        Wayne County            225
  • 28        Laffayette                   213
  • 29        Tates Creek                 211
  • 29        South Oldham             211
  • 31        Western                       204
  • 32        Moore                          191
  • 33        Danville                       189
  • 34        Central                        180
  • 35        Doss                            178
  • 36        Fort Knox                    176
  • 37        Valley                           174
  • 38        DeSales                        159
  • 39        Waggener                     153
  • 40        Meade County             150
  • 41        John Hardin                 149
  • 42        Franklin County             146
  • 43        Jeffersontown              142
  • 44        Southern                          139
  • 45        Paducah Tilghman          129
  • 46        Boone County                   127
  • 47        Anderson County             124
  • 48        North Oldham                  123
  • 49        Dixie                                   121
  • 50        Ashland Paul Blazer        119
  • 51        McCreary Central              116
  • 52        Paul Dunbar                        109
  • 53        DuPont Manual                    98
  • 54        Boyle County                        96
  • 55        Newport Catholic                  94
  • 56.       Ohio County                           91
  • 57        Ballard                                    89
  • 58.       Bullitt Central                         82
  • 59        Male                                        76
  • 60        Bryan Station                          75
  • 61        Walton Verona                        74
  • 62        Perry County Central              73
  • 63        Madison Central                     72
  • 64        Holmes                                    71
  • 65        Montgomery County              70
  • 66        Whitley County                      69
  • 67        Westport                                 67*
  • 68        Kentucky School of the Blind 66
  • 69        Flaget                                      65*
  • 70        Trigg County                          64
  • 71        Bourbon County                     62
  • 71        Apollo                                     62
  • 73        West Hardin                            57*
  • 74        Newport                                  56
  • 75        Frankfort                                 55
  • 76        Bullitt East                              54
  • 77        Calloway County                    52
  • 77        Iroquios                                   52
  • 79        Pike County Central               49
  • 80        Western Hills                          48
  • 81        Cooper                                    47
  • 81        Henderson County                  47
  • 83        Atherton                                  41
  • 83        Belfry                                      41
  • 83        McCracken County                41
  • 83        Millersburg Military Ins.        41*
  • 83        Nelson County                        41
  • 88        Daviess County                      40
  • 89        Kentucky Country Day           38
  • 90        Letcher County Central          36
  • 90        University Heights                  36
  • 92        East Hardin                             35*
  • 92        Taylor County                        35
  • 94        Scott County                           34
  • 95        Saint Joseph                            33*
  • 96        Jessemine County                   30*
  • 97        Madison Southern                   28
  • 98        Webster County                      26
  • 99        Boyd                                       25
  • 100      Shawnee                                  24
  • 101      Lawrence County                   22
  • 102      Owensboro                              21
  • 103      Holy Cross (Lou)                    20
  • 103      Spencer County                      20
  • 105      North Bullitt                            19
  • 105      Pikeville                                  19
  • 107      Prestonburg                             18
  • 108      Grant County                          17
  • 109      Bowling Green                        16
  • 110      Ahrens Trade                          15*
  • 110      Bush                                        15*
  • 112      Bardstown                              13
  • 112     Durrett                                    13*
  • 112     Franklin Simpson                    13
  • 115      Stuart                                      12*
  • 116      Frederick Douglass                 11
  • 116      Great Crossing                        11
  • 118      Middlesboro                            10
  • 119      Aquinas Prep                           9*
  • 119      Corbin                                     9
  • 119      Covington Catholic                 9
  • 122      East Carter                              8
  • 122      Holy Cross (Cov)                    8
  • 124      Onieda Baptist                         7
  • 124      Trinity (Whitesville)               7
  • 124      West Carter                             7
  • 127      East Jessamine                        5
  • 127      Thomas Jefferson                   5*
  • 129      Barren County                        4
  • 130      Bishop Brossart                       3
  • 130      East Ridge                              3
  • 130      Graves County                        3
  • 130      Phelps                                      3
  • 130      West Jessamine                       3
  • 135      Hancock                                  2
  • 135      Knox Central                          2
  • 135      Lexington Catholic                 2
  • 135      Paintsville                                2
  • 139      Breckinridge                           1
  • 139      Campbellsville                         1
  • 139      Fulton City                              1
  • 139      Greenville                                1*
  • 139      Marshall County                     1
  • 139      Thomas Nelson                       1
  • 139      Todd County                           1
  • 139      Sayre                                       1

Share this post


Link to post
Share on other sites

I have been working on this for many many years, update it every year. Most of what I have came from myself (1983-Present) Coach Sellers (1971-1982) and Coach Walls. (1964-1970)

Still not complete. I have full brackets back to 1971.  This is what I am missing if anyone can help.

1970 only have the top 3 placers. 

1969 only have the top 3 placers.

1968 only have the top 3 placers

1967 only have finalists names no other placers, Have the school that qualified a wrestler but no name. 

1966 only have finalists names no other placers Have the school that qualified a wrestler but no names, only top 2 team scores.

1965 only have last names for qualifiers. 

1964 only have last names for qualifiers. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this